18 Mayıs 2012 Cuma

El yapımı-Ev Yapımı

El yapımı şeylere olan ilgim kendimi bildim bileli var. Çocukken bile boncuk örme öğrenip kendimize, arkadaşlarımıza takılar yapardık, hatta bir yaz tatilinde dguducum arkadaşı ile yaptıklarımızı sahilde gelen geçene satmış harçlık çıkarmıştı kendine. Birbirimize hediyeler hazırlardık, içlerine notlar yazardık.  

Sosyal medya ile içli dışlı olunca hayata giren bloglar hem gözümü hem gönlümü açmaya başladı tabi. Kimi çalışmalar beni cesaretlendirdi, denedim oldu, kimi ise çok maliyetliydi ya da yapabilmek için kurs görmek gerekliydi, öyle herşeye heves etmemeliydi.Şimdi öyle çok becerikli kimse var ki etrafımda, hangi bloga girsem içim açılıyor. Ben de stres atmak için boyumun erdiği her çiçekten biraz bal alarak hayatıma devam ediyorum. Birisi de Derya Kuzusu. Onun Cath Kidston aşkını bilmeyen kalmadı heralde:) Nasıl Smilena = puantiye ise Derya Kuzusu = Cath Kidston:) Derya, beğenimi dile getirdiğim bir yayınından sonra bana kullandığı peçetelerinden gönderdi içinde küçük bir not ve özenle hazırlanmış bir paket ile. Bugün elime ulaştılar. 2 mayısta Ankara'dan çıkan posta 18 mayısta Bursa'ya ulaştı, yani  PTT yıllar içinde kendisini o kadar geliştirmiş ki hızına yetişilmiyor:) Derya'ya bu samimi paylaşımı için çok teşekkür ediyorum, projelerimi yapıp paylaşmayı da heyecanla bekliyorum. El yapımı nesneler yanında bir de ev yapımı gıdalar var ya onlar da ayrı. Mesela anne yoğurdu. Üniversiteye gittiğimde uzun süre hazır yoğurt yiyememiştim anne yoğurduna olan alışkınlıktan. Artık ben de evde günlük pastörize sütten yoğurt mayalamaya başladım. Eski usül, sütü kaynat, ılıt (serçe parmağı sokup 7'ye kadar sayabiliyorsan tamamdır)  maya koy, sarıp beklet yöntemini kullanıyorum, borcama ya da böyle küçük cam kavanozlara mayaladığımdan gece mayalayıp sabah açıyorum. İlk denememi yaptığımda sabah gözümü açıp bir heyecanla mutfağa koştum:) Bir de ben de böyle annesel eylemlerde bulunma sonrası büyüdüğünü hissetme durumu oluyor:)Sanki böyle şeyler anne olunca yapılırmış, ben de o kadar olmuşum da büyümüşüm de yoğurt falan yapar olmuşum:) E tadı da aynı olmasa da yaklaşık değerlerde geziyor.

Bugün günlerin en sevilesi cuma, postam geldi, akşam da bir aksilik olmazsa yolda olacağım. Benden kralı yok şimdilik.

Herkese mutlu haftasonları !

9 yorum:

 1. Bu güzellerden neler yapıcaksın kimbilir,merakla bekliyorum.Ne yaparsak yapalım ama annemizin ki hep başka geliyor Kitanacım değil mi?:)

  Şimdiden iyi yolculuklar ve mutlu bir haftasonu diliyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzeller değil mi Cadıcım. Bakalım neler çıkacak ortaya:)
   Anne yoğurdu bir başka, gerçi anne eli değen herşey bir başka:)
   Teşekkür ederim.

   Sil
 2. Hobi blogları aklımı başımdan aıyor benimde. Her şeyi yapmak istiyorum :) bende projelerini merakla bekliyorum.

  Annem hiç yapmadı yoğurt ama öyle çok severki. Sırf o yüzden bende evde yapmayı öğrenmek istiyorum..

  Hayırlı ve keyifli yolculuklar diliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ama benim aklımı çelen blog sahiplerinden biri de sensin:) Projeleri ben de merakla bekliyorum:)
   Yoğurt mayalamayı bir kez dene derim, tadı farkediyor.Teşekkür ediyorum Aslıcım.

   Sil
 3. bayılıyorum bende cath kidstona :) nasıl değerlendiriceksin merak ettim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz.
   Cath Kidstona bayılmamak elde değil ki...
   Şimdi rezil olmaktan korkar oldum, inşallah ziyan olmaz bu güzeller:)

   Sil
 4. Merakla bekliyorum ben teşekkür ederim asıl sabırla beklediğin için ;)

  YanıtlaSil
 5. Derya`yı, Smilena`yı bilmeyen yok bu alemde:))
  PTT gerçekten fiyasko, her şey değişti, onlar değişmedi:)
  Yoğurt, ev yapımı olunca gerçekten farklı.
  Afiyet olsun...

  YanıtlaSil