19 Ocak 2012 Perşembe

Diş Kökü Kisti Ameliyatı


Şu yazımda bahsettiğim gibi kahrı beladan bu yana dişlerimden çekiyorum.En son yaklaşık 8-9 ay önceki diş kontrolümde konulan diş kökü iltihabı teşhisi ile kanal tedavisi uygulanmış ve tedavinin olumlu sonuç verip vermediğinin en erken 6 ayda belli olacağı, olumsuz sonuç halinde ameliyat olacağı söylenmişti. Her 3 ayda bir çekilen röntgenlerde durum izlenirken 6. ayda başka bir dişte de aynı durum ortaya çıktı ve tedaviye de cevap alınamadığından ameliyatla o bölgenin temizlenmesi gerektiğini söyledi doktorum. Önümde iki seçenek vardı ya 6 ay daha bekleyip ameliyat olacaktım ya da hemen.
Zamanın behrinde benimle aynı durumu yaşamış kişilerden bu ameliyatın ne kadar acı verici ve zor geçtiğini dinlediğimden çok korkuyordum. Bu stresle yaşamaktansa hemen kurtulmayı seçtim ama o 1 haftanın nasıl geçtiğini bir ben bilirim.
Tıbbi müdahalelerden ödü kopan biri olarak bu konuda kendimce bir araştırma yapmamaya söz verdim böylece korkumun mevcut haliyle kalmasını, artmamasını sağlayacaktım lakin son zamanlarda bu konu körün taşı gibi karşıma çıkıyor, birileri ya kendisinin ya tanıdığının başına gelenleri anlatıyordu.Benim açımdan en korkutucu şey müdahale anıydı, sonrasındaki zorlukları  hiç kafama takmıyordum.
En son doktorun röntgene bakıp "şu bölgeyi kazıyacağız, dişleri de köklerinden şu şekilde kısaltacağız" demesinden sonra bende ipler koptu...Nasıl ya kökü kesmek falan??

Rüyalar, kabuslar peşimi bırakmadı...
Ameliyat sırasında müzik dinlemeyi ya da rahatlayacak başka şeyler yapmayı düşündüysem de son anda hepsini saçma bulup vazgeçtim. 

Neyse..
Pazar günü saat 11.00 itibari ile ari bir kimseyim.
Korkulacak zırnık kadar şey yokmuş, boşuna yemişim kendimi 1 haftadır.Darbeli matkap etkisi hala flashback lerle yakamı bırakmasa da oldu da bitti maşallah.
Dudak içimde nadide ellerce işlenmiş dikişlerim(7 adet) mevcut. İlk 1.5 gün sadece sıvı gıdaları ancak pipetle içebildim. Hala yemekleri ezerek yiyebiliyorum.Hamile gibi canım her şeyi çekiyor. Çabuk iyileşmek için protein tüketimim pik yaptı, pek sevgili arkadaşım süt de yavaştan kabak tadı vermeye başladı.İlk günlerde açlık hissetmememe rağmen bu gün neredeyse sürekli "açım ya ben" dedim durdum. Operasyon sonrası alınan ilaçlar kuvvetli olduğu için ve katı şeyler yiyemediğimden midem ağrıdı. Bu hafta sahalardan uzağım, raporluyum. Bazı sebeplerden ötürü Müge Anlı, evlilik programı vb. gündüz kuşağına gark oldum, toplumsal sorunlara bakış açım değişti. Dikişleri zedelememek için konuşamadığımdan kendimle konuşur olunca hobi olayına giriştim. Bu arada yağan kar da beni gafil avladı, uzaktan bakmakla yetindim:(


Bir badire daha atlattım şu bıdık ömrümde. Allah beterinden korusun.
Not: Burada yazarın işlediği ana fikir şudur: Yazar bundan sonra "dilimi eşek arısı soksaydı... Dilim tutulsaydı...Çenem kırılsaydı..." gibi sözler söylerken seksenaltımilyon kere düşünecektir. Zira yemek yiyememe bir tarafa ona en çok konuşamamak koymuştur. 13 yorum:

 1. canım cok ama cok gecmıs olsun bılırım bende bır hafta dıkıslerle gezmıstım

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim Gracecim, bunu anca çeken anlar:)

  YanıtlaSil
 3. yaaa bir de ben biliyorum sanırım o son haftanın nasıl geçtiğini, özledim ama çok, pzt olsun hemen, dertleşelim, dedikodu yapalım, anlatılacaklar birikti...

  YanıtlaSil
 4. Ahah arada özletmek gerekiyormuş demek:)

  YanıtlaSil
 5. ahh kitanam geçmiş olsuun :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağolasın Mia'cım, geçti gitti valla:)

   Sil
 6. ah ah 1 senedir ilhaplı kistim var gören doktor şaşıp kalıyor doktorların% 90 tahminimce kist konusunda bilgisiz ameliyat olcamda video izledim nasılolcam allah biliyor ama yazdığın konu içimi rahatlı bu gazla giderim inş g.o inş birdaha tekrarı yaşamazsın rabbim kimsenin başına vermsin

  YanıtlaSil
 7. bende yeni amaliyat oldum.aksine hiç korkuyordum ama ameliyt sırasında tansiyon yerlerdeydi çok kötü bir oporasyon allah kimseye vermesin

  YanıtlaSil
 8. Persembe ameliyat oldum aksam tavuk sis yedim basit bir ameliyat

  YanıtlaSil
 9. merhaba, aynı dertten muzdarip biri olarak yazını google aramasıyla tesadüfen buldum. bilgi dolu bir sayfan var belli ki, ama düzeltmeni istediğim bir şey de var, kahrı bela dediğin, kalu bela olmasın o?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında özen gösterdiğim bir noktadır kelimeleri doğru kullanmak, gözümden kaçmış olabilir. Uyarı için teşekkür ederim.

   Sil
 10. Benimde bu ameliyatı olmam gerekiyor, doktor 7.dereceden kist falan var dedi. Ama o hastanede yapılmıyormuş, çene cerrahisine falan gidebilirsin dediler. 2 aydır öyle yapamadım. Bu aralar yaptırmayı düşünüyorum da acaba hangi hastanede yaptın? Yani birkaç yazıda düzgün yapılmadığı,tekrarlandığı falan söyleniyor. Ben gerçekten sürekli erteliyorum ve yapmaktan korkuyorum, ama olmuyor böyle. Bir an önce ameliyatını olmam lazım, hastane ismini söylersen sevinirim :) Birde ücret olarak ne kadar alınıyor acaba? Şişliği sonradan ne kadar sürüyor? Teşekkür ederim şimdiden, umarım cevap alırım :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Adsız, korkunun ecele faydası yok ne yazık. Sen bekledikçe ve kist büyüdükçe daha fazla sıkıntı yaratır, tavsiyem geciktirmeden operasyonu yaptırman. Güvendiğin bir yerde yaptır, ben Bursa'da yaptırdım, araştırdığım ve güvendiğim bir doktora. İstersen mail yoluyla bilgi verebilirim.
   Benim yüzüm çok şişmedi, 2-3 günde normale döndüm yaklaşık 1 hafta sonra konuşmaya başladım. Geçmiş olsun şimdiden.

   Sil